"200 slov"

Uplynulo 50 let od československého úspěchu na Tirič Miru 7 708 m n. m.

19.07.2017, Standa Mitáč

Dole na fotce vidíš velkou československou chvíli na vrcholku Tirič Miru v Pákistánu. Přesně před padesáti lety Vlastimil Šmída, Jan Červinka, Ivan Urbanovič a Miroslav Jaškovský vystoupili po pozemní cestě na tuhle odlehlou sedmitisícovku a vytvořili tehdejší československý výškový rekord – 7 708 m n. m.

Expedici Hindúkuš 1967 se plánujeme věnovat v příštích dvou tištěných Montanách – těš se na vzpomínkový text od Vlastíka Šmídy a rozhovor s Honzou Červinkou.

Na expedici byli tehdy chlapi: Jan Červinka, Ivan Gálfy, Miroslav Jaškovský, Radovan Kuchař, Miloš Matras, Jozef Psotka, Ivan Urbanovič st., Vlastimil Šmída, Zdeněk Vlč a Jiří Mašek.

V těchto dnech probíhá také vzpomínková akce pamětníků ve Starém Smokovci. Více čti tady.

V Karákóramu jsou teď Honza Haráč a Martin Ksandr z expedice Pakoš 2017, dnes psali ze satelitního telefonu, že pozítří jdou zkusit prvovýstup severním pilířem na Sugulu (6102 m) a další cíl expedice by pak měl být prvovýstup na Alchori Sar (6248 m). Držíme palce!

Na fotce Jan Červinka a Vlastimil Šmída na hlavním vrcholu Tirič Mir dne 19. července 1967. Na východním obzoru vyčnívají z mraků vrcholky Karakorumu. (foto: archiv J. Červinky)
reklamní banner