„200 slov“

Svátek australské pospolitosti

25. 04. 2015, Martina Jiříčková

Ve čtyři ráno odjíždím ze studeného domu do ještě chladnějšího rána. Všude panuje tma, ale rozhodně ne klid. Je totiž 25. dubna. Před sto lety tekla u Evropy australská a novozélandská krev.

Provoz je neuvěřitelně hustý. Ulicemi se blíží slavnostní průvod veteránů, dobově oděných bojovníků, na pláži jsou připravena děla k mohutné salvě. Všude postávají tisíce lidí. Australanů, Novozélanďanů i zvědavých cizinců. Pomalu se blíží východ slunce. Na vrcholku skály, kam vede stezka plná červených vlčích máků, symbolu válečných veteránů, se střídají hráči na dudy, trumpety i digeridoo.

Proč to všechno? Nově vzniklý australský stát se po boku Britského společenství národů zapojil do první světové války. Stovky dobrovolníků z Autrálie a Nového Zélandu vytvořily jednotky “Australian and New Zealand Army Corps” (ANZAC). Spolu se spojeneckými jednotkami se ANZAC zapojily do bitvy u Gallipolského poloostrova. Z původně plánované bleskové operace se stal masakr. 25. dubna 1915 (osmý den bojů) na bojišti padlo 751 australských vojáků. Boje u Gallipoli trvaly osm měsíců a vyžádaly si na 40 000 lidských životů. „Anzac day” dnes symbolizuje vzpomínku na všechny australské a novozélandské oběti válek.

Nad Currumbinskou pláží vychází slunce. Končí vzpomínání. Zpívá dětský sbor a tisíce hlasů se přidávají k australské hymně. Ve vzduchu se objevují vlajky. Ztracených životů je škoda. Neoslavujeme vítězství, oslavujeme ochotu těch, kteří bojovali. Ne z radosti z války, ale kvůli svobodě. Kvůli vidině světa, kde bude svoboda pro všechny. Kde si lidé nebudou ubližovat a budou se respektovat,” hlásá s magickou silou poslední mluvčí.

Co si z toho odnáším já? Kvůli poselství, které stojí za tímto významným australským svátkem, se vyplatí jednou v roce oželet spánek. Zablokovat dopravu v ulicích a tísnit se před východem slunce v dlouhých zástupech na pláži. „Anzac day” totiž není jenom o truchlení. Oslavuje taky krásu země, o kterou se Australané dělí se všemi příchozími. Happy Anzac day!

Anzac day, Currimbinská pláž (f: Martina Jiříčková)


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu