"200 slov"

Švajc. Kámen, který Džanglímu nedá spát

09.06.2016, Standa "Sany" MItáč

Když o tomhle kameni Martin „Džanglí“ Jungling mluvil v Praze na umělce, padala z něj slova jako „nejkrásnější pískovcový boulder v Česku.“
Obrovský, převislý a fotogenický kus kamene, který leží ve svazích Děčínského Sněžníku. Jmenuje se Švajc.

Džanglí, kdo vlastně tenhle boulder objevil a kdo na něj udělal první směry?
Tenhle kámen a vlastně celou oblast objevili bouldristi z Děčína a Ústí pěkných pár let zpátky. Něco tam po sobě zanechali a pak se na tenhle sektor tak trochu zapomnělo. Před dvěma lety mě tam vzal Ondra Beneš a ukázal mi neskutečný potenciál, který v oblasti je. Samozřejmě se veškerá pozornost obrátila k tomu nejlepšímu kameni. První linie na něj začaly vznikat loni.
Pokud se dobře pamatuju, tak úplně prvním bouldrem, který se podařilo vylézt, byla „První kráska“ za 7A. Autorem je Ondra Beneš.

V čem se ti nejvíc líbí – proč si myslíš, je je to jeden z top pískovcových boulderů ČR?
Kdo neuvidí, neuvěří. Na sedm metrů výšky je tam pět metrů převisu. Něco takového u nás jen tak nenajdeš.

Co na Švajc máš už vylezené a jaké to bylo?
Kromě jednoho bouldru mám vylezené vše, co bylo do teď reálné.
Asi největším zážitkem byly přelezy „Helvétského kříže“ (8A+/8B pozn.) a „Švajcu“ (8B pozn.). To jsou linie, který si prostě zapamatuješ. A tu radost na vršku také… (směje se)

Jaké jsou výlezy – neříkají si o jeden kruh/BH? (směje se)
Naštěstí ne. Obecně u nás písek má strukturovanější povrch než třeba Fontáč, takže výlezy jsou lehčí. Platí to i tady.

Co bys na něj ještě rád vylezl?
Mám tam už dlouho rozlezený projekt. V podstatě diagonála zleva doprava celým převisem. Leze se „Helvétským křížem“ a pak se odpojuje dál doprava. Nádherná, logická linie. Nějakých 18 kroků a nejtěžší je úplně ten poslední – psycho skok do hrany v sedmi metrech.
To je boulder, který mi nedá spát. (směje se)

Je tam i nějaká linka pro slabší bouldristy (kolem 7A)?
Jasně, že je. A ne jedna. Další výhoda tohohle kamene je, že si na něm může zalézt skutečně každý. V levé části je krásná hranka za 6C a již zmiňovaná „První kráska“ za 7A. Vpravo v centrálním převisu je boží trhlina za 6C+ a ještě víc vpravo jsou pak dva bouldříky za 7A+ a dvě 6B.

________________

Pokud tě nějaký z bouldrů na Švajc láká a vyhovuje ti větší množství bouldermatek a chytačů, zkus se na něj vypravit 18. 6., kdy na Sněžníku proběhne OCÚN Boulder Cup. S velkou pravděpodobností se dozvíš, kudy co vede, za kolik a s jakým programem…

Přihlásit se můžeš tady.

eMontana je mediální partner závodů.

Martin „Džanglí“ Jungling v boulderu „Švajc“ 8B (f: Ondra Beneš)
reklamní banner