"200 slov"

Péťa Růžičková: Tunel, co nás spojuje, a vzkaz Elišce Vlčkové

24.04.2016, Standa "Sany" Mitáč

Péťa Růžičková z Prostějova je jedna z nejlepších českých bouldristek a zároveň holka, která to umí i s lanem – v italském Arcu má vylezené 8a+/b. Loni celkově vyhrála Český pohár v boulderingu. Letos ji v prvním kole (19. 3. v Plzni) porazila o devět let mladší Eliška Vlčková.

V Plzni ti unikla bedna. Čím to bylo?
Nemám pocit, že by mi v Plzni něco uniklo. Mým hlavním cílem je dostat se do „topu“, což se mi podařilo. Avšak hodně pokusů mě posunulo na páté místo. Při závodech hraje roli spousta faktorů, jako například aktuální forma, únava, nervozita, zda nám sedí styl bouldrů, správná technika, strategie, celkové psychické rozpoložení a spousta dalších. Být na bedně znamená mít tyto faktory dokonale zvládnuté, a to během pěti minut. Není snadné vše dokázat v tak krátké chvíli, avšak v tom jsou závody zábavné.

V čem si myslíš, že má Eliška Vlčková převahu nad ostatními?
Eliška má neuvěřitelné nadšení pro lezení, což je základ úspěchu. Má dokonalý cit pro pohyb, líbí se mi, jak ladně a tiše provádí jednotlivé kroky. Naopak její skromnost, ač velmi sympatická, je pro závody nevýhodou. Na bedně může být při každých závodech, proto její vítězství v Plzni není ničím překvapivým. Avšak jak jsem popsala v první otázce, hraje roli tolik faktorů, proto ne vždy se každý závod podaří. Takže posílám vzkaz Elišce: „Začni si víc věřit a teprve poznáš, co všechno v tobě je.“

Jak se připravuješ na příští kolo?
Psaním diplomky. (směje se)

V čem jsou podle tebe závody na Výstavišti v Praze nejlepší?
Každý závod je jiný a něčím zajímavý, proto nejde říct, že by měl být nejlepší. Pražské zázemí a organizaci BB-čka mám ráda, takže se na závody už moc těším. Doufám, že závodníky nevyláká pěkné počasí a všichni se tam uvidíme. Závody jsou totiž především o setkání přátel, které spojuje stejný tunel – „udržet chyt“. (směje se)

Udrží ho, nebo ne? Uvidíš v sobotu 7. května v Praze na Výstavišti, kdy začíná druhé kolo závodů. Přijď lézt, fandit, nebo aspoň pobýt.

eMontana je mediálním partnerem Českého poháru v boulderingu < btw, nové stránky.

Péťa Růžičková, Domča Dupalová a Nelly Kudrová v izolaci na ČP v Plzni (f: SM)
reklamní banner