O emontane

Proč číst eMontanu?

  • Publikujeme články o lezení a dobrodružství, které vznikly pouze pro nás.
  • Věříme, že psát poctivě o pozitivních věcech má smysl.
  • Nekrademe fotky (i když je to v Česku běžné a autor na to většinou nepřijde).
  • Sdílíme hodnoty časopisu Montana (*1966), zároveň nejsme jeho digitální kopie.

 

  1. Věříme si mezi sebou. „Vylezl jsi první 8A a nemáš video? Gratulace!“
  2. V tradičních pískovcových oblastech nepoužíváme magnézium a lezeme po suché skále.
  3. Tykáme si.
  4. Chováme se venku tak, aby skály a jejich okolí zůstalo v dobrém stavu pro další generace.
  5. Respektujeme druhé lezce, třeba tím, že nešlapeme na jejich lano.

 

 • Myslíme si, že méně je někdy více. Z rychlovarné konvice ti články lít nechceme.
 • Zajímají nás i malé příběhy. Každý z nás je jedinečný.
 • Máme rádi češtinu (přestože ji nepoužíváme ve spisovné formě) a rozlišujeme významy zdolat a vylézt. Na eMontaně se hora nebo skála nedá zdolat, ale pouze vylézt. Smiř se s tím.
 • Nechceme svrchovaně kázat a poučovat davy, na základě výsledku této ankety (89 % pro) našim čtenářům tykáme.

Čtenáři o nás

Co si o nás myslí čtenáři

V rámci pročítání článků, které moji mysl dostávají na chvíli z šedi pracovního dne, jsem narazil na Alešákův popis o překližkových kravaťácích, což mne dost pobavilo a vedlo k zamyšlení, že jsem v té skupině taky… No co, od mládí klasika „vše na výkon“ a až ve věku, kdy jsem se osamostatnil začínám chápat, že vše není o výkonu, ale vlastně úplně o něčem jiném.

I díky článkům na vašem webu si to víc uvědomuji a měním se, a to k lepšímu, teda alespoň já to tak cítím. (směje se) V současné době je trendy být „busy“ – nestíhám, mám toho moc atd. Jít jen tak ven do přírody, to je přece divné, teda pokud to není se sporttesterem. Je to celkem smutný, tím spíše, že je to společensky uznáváno a propagováno. Vy jdete proti proudu a toho si vážím.

Věřím, že tím, co děláte, zbavíte i někoho dalšího okovů výkonu a někdy ho uvidíte, jak místo práce sedí někde na šutru a čumí do krajiny a užívá si toho opojného TEĎ. Díky!

Chci poděkovat za to, jak ten web vedete. Cením nevšední pojetí článků („Ani slovo o lezení“), neobvyklá témata a kvalitní zpracování (třeba článek „Nerušit, hnízdím“). Hodně se mi líbí audio vsuvky do rozhovorů, zpovídaný je pak tak nějak víc plastický, že ano.

eMontana je mezi tím dnešním internetovým halaburdím skvost, jejíž  články si vychutnávám jako dobrou čokoládu, která mi dělá potěšení. (směje se) Ať se vám vede! 

Díky za parádní stránky eMontana. Líbí se mi, že představujete zajímavý lidi a jejich počiny a chcete to dělat nekomerčně.
Proto beru i tu výzvu na příspěvek a až začnu zase hákovat, tak vám přispěju. Teď jsem na hraně a blíží se zima.
Výborný archivní fotky a vzpomínky a zapadlý věci. Kolikrát nějakou starou věcí inspirujete a já pak hledám dál.
Držím pěsti nekomerčním věcem a projektům, jsou dělaný srdcem a uměj za něj chytit. Tak si udělám kolečko na internetu, kouknu na eMontanu, na kagot, na lezec – pěkně retro vzhled stánek (směje se), na lezecký a adventure videa na youtube a hlavně jdu ven. Proto to vlastně píšu, že jdu ven a kolikrát by se do báglu hezký čtení vytištěný na papíře šiklo. To je ale asi blbost, že eMontana byla na papíře, že? Tu bych si koupil. Jo, nebo si koupim tiskárnu a články si vytisknu, to by taky šlo.

Vono dělat dneska něco z lásky je takovej anachronismus, bohužel. Každej čumí, kde by na čem vydělal a co zpeněžil. Pak prodává naprostý pí*oviny, kerý nikdo nechce a ještě je nervní, že mu to nesype. Stačí ale dělat věci s láskou bez myšlenek na prachy a voni se jak zázrakem najdou lidi, co by za to byli vochotný i zacálovat. To ale skoro nikdo nepobírá hlavou, protože má místo mozku podělanou kasičku a voči jak ten starej kačer Skrblík, jak se mu tam točej ty doláče….
Možná jsem proto chudej, že za všim nevidim prachy. Ale sem šťastnej a hlavně šťastnej, když někde nám pokec s někym, kdo je stejnej.
Tak dál dělejte věci z lásky, udělaj radost vám, udělaj radost těm vnímavejm vokolo a přežijou. Veci dělaný s láskou vždycky přežijou. Chcípe to, co je dělaný pro prachy. Stačí, aby to už nekapalo tolik a šlus, konec a chcípne to jak tučňák na poušti.
Hodně štěstí, dobrejch témat a zajímavejch rozhovorů s inspirativníma lidma.
Vydržte existovat, čtete se dobře.

Standard máte stále vysoký. Jste jediný server a vlastně jediné médium, kde si články čtu znova.

Dost se mi líbí, že se v eM začaly objevovat texty, co nejsou jen „reportáž“ toho „co kdo a kde”, ale vyprávěj nějakej příběh. Navíc formát, co se pohybuje kolem těch „200 slov“ je supr – mám rád to „naťuknutí“ příběhů, člověk to má čas přečíst (dost zásadní) i mezi prací, když někde čeká atd. A když je to dobře nepsaný, tak tě to od obrazovky úplně přenese někam, kde bys v tu chvíli třeba mohl být… A dodá inspiraci a motivaci.

Jen tak krátce bych chtěla říct dík!
Děláte pracovní den pro mou hlavu zaseklou v přírodě krásnější a hned má člověk pocit, že i ten vzduch je takovej nějakej . . . sytější a lepší.
A vizuálně? Oko si pomlaskává.
Takže dík a buďte dobří. (směje se)

Moc pěkné stránky a fotografie, které mně pomáhají k uzdravení. Dříve jsem hodně lezl, od patnácti, dnes mi je 45 a poslední rok už nemohu lézt kvůli zádům, ale ty krásné fotky a články mě motivují.

Úplnou náhodou jsem se dostal na web eMontana.cz a zjistil jsem, že je to super záležitost! Nejen velmi povedená grafika a úroveň článků, ale i ono rozdělení na sekci Vertikála – Horizont, zkrátka dát slovo jak dobrodruhům, tak lezcům, je výborně zrealizovaný nápad.

Taky bych chtěl dát velkej palec nahoru pravidelné rubrice o lezení na písku od Alešáka (jeho metafory jsou úsměvný, i když někdy by jimi mohl více šetřit). Moc díky!

Musím vám pochválit parádní webovky eMontany.
Moc pěkný jak graficky, myšlenkou, obsahem i vtipností a originalitou článků. Článek „Vlasta – číslo o ženách” je fakt parádní, hezká úvaha i fotky.
Jen tak dál!

Dávám klobouk dolů – tyhle lezecké „Příběhy cest“, jsou něčím, co překonává vše, co bylo doposud o lezení u nás publikováno.

I ‘ve looked over eMontana and was surprised about the good quality of the different articles. The articles are never superficial and allow a deeper look from different ankles onto interesting points of climbing history, theory or personalties. Great!!!

Jak cvaknout

Přispěvatelská samolepka – dálnička do auta

Na rok 2017 jsme připravili novou samolepku („dálniční známku“). Tímhle kouskem papíru a lepidla podpoříš eMontanu v přípravě původních článků, rozhovorů a videí. Vedle příjmů z reklamy závisí eMontana také na podpoře svých čtenářů.

JAK CVAKNOUT?

Pokud se ti líbí naše články a chceš ocenit naši práci, zvaž prosím dobrovolný příspěvek na účet
670100-2212654881/6210.

Pokud nám věnuješ více než 300 Kč:

1.  Pošleme ti poštou jako dárek dvě samolepky. Přispěvatelskou „dálničku“ vlepíš na zadní sklo zevnitř auta (drsňáci mohou zkusit přední sklo) a potom od nás dostaneš jednu z nové várky 2017 s fotkou někoho ze čtyř lezeckých démonů (Adam Ondra, Peťa Růžičková, Tomáš Stockel nebo Makak)– nech se překvapit, koho ti vybereme, nebo nám napiš mail, koho chceš.
Do popisu platby hlavně prosím napiš svoji poštovní adresu.

2.  Zapíšeme tvoje jméno do „vrcholovky” níže.

3.  Získáš dobrý pocit z podpory lidí, kteří připravují články. Dělají to pro tebe a celou lezeckou komunitu.

Samolepka

PŘISPĚLI

Prvních 50 podporovatelů v roce 2017 –
co měli sílu a morál přispět

_
_

1. PETR KOLÁŘ
2. RICHARD HORÁK
3. JAN RUTAR
4. IVO WONDRÁČEK
5. MARTIN BEDNÁR


6. JURA DOMANSKÝ
7. PETR ŠOUFEK
8. DUŠAN JANÁK
9. ONDRA KRÁČALÍK
10. VÁCLAV ŠVARC


11. JAKUB HÝL
12. JIRKA MERTL
13. BLANKA PECHAČOVÁ
14. TOMÁŠ VACEK
15. ONDŘEJ FILIP


16. JIRKA BŘEZINA
17. ŠIMON SCHIERREICH
18. PAVEL VEVERKA
19. VÁCLAV KOCIÁN
20. HONZA KRATĚNA

 


SEZNAM ČTENÁŘŮ,
KTEŘÍ NÁM PŘISPĚLI V ROCE 2016,
NAJDEŠ TADY

  

Pozn. Jak už víš, jdeme po původním obsahu. Jeden z našich článků vznikal i deset měsíců. Jsme pomalí a stojíme si za tím. Shánění fotek, natáčení videí, hledání jazykových chyb nebo závěrečná editace vyžadují hodně času a úsilí. „Proč to tak dlouho trvá? – Zajímá nás čtení, které jinde nenajdeš.“

Obrázek

„Původní články nás baví”

Kdy máme otevřeno?

eMontana v 15 vteřinách

 

Kdy máme otevřeno?

 • Naši autoři nejčastěji mění krátké články v rubrice “200 slov”
 • Pokaždé přineseme nový kus moudrosti – citát na hlavní straně
 • Na hlavní straně najdeš každý měsíc také nový úvodník a anketu
 • Původní článek publikujeme zhruba třikrát měsíčně
 • Jednou měsíčně zařadíme téma, do kterého se ponoříme co nejvíc
 • Jednou měsíčně se také snažíme vydat původní video “Příběh cesty”
 • V libovolnou chvíli můžeš naše snažení komentovat na


  www.facebook.cz/emontanacz

tým

Standa Mitáč

Hlavní editor

Vystudoval obor Tisk a foto na UK, teď je na Mediálních studiích. Pracoval pro ČT, Mf DNES a rok vedl magazín Aventuro.
Závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na písku. Neléčí se.

Jakub Freiwald

Editor

Absolvent mediálních studií, profesionální střihač, kameraman a příležitostný fotograf.
Točil cestopisné reportáže třeba v Číně, Argentině, Indonésii nebo Indii.
Motto: „Když se chce, všechno jde.“

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy.
Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost.
Denně čte noviny,
sleduje burzu. (haha)

Simča Ulmonová

Autorka

Lezkyně a příležitostná redaktorka. Nálada se jí zlepší s nastoupanými metry, kdy zahodí stereotypy všedních dní a uteče od reality. Nutnost, závislost, životní potřeba. „Lezení je barevné, má mnoho pohledů a na to se ráda ptám.“

Matěj Pohorský

Autor

Lezec, požitkář, nadšený pozorovatel lidského snažení. Lezení je pro něj osvobozující možnost překonávání svých limitů. Fascinují ho příběhy lidí, kteří se nebojí žít za úrovní své komfortní zóny. Má strach z výšek a nikdy nechodí včas.

Pavlína Palasová

Autorka

Naprosto beznadějný případ. Od první chvíle, co okusila lezení, bylo jasné, že se z téhle závislosti jen tak nevyléčí. Rajbas, převis, spáru i žlab zdolává se stejnou chutí s jediným cílem – dosáhnout vrcholu.

Mediaplan

Ceny inzerce v roce 2017  | mediaplán ke stažení

 

– kontaktní email –

contact form

Máš nějaké připomínky, nebo tipy na témata, která bychom mohli hlouběji zpracovat?

S poděkováním přijmeme i konstruktivní kritiku.

[email protected]

 

732 644 536 (Standa)

774 244 263 (Jakub)

 

*
*
*
Vaše zpráva byla odeslána! Děkujeme.
Vyskytla se chyba! Zkontrolujte a opravte zvýrazněná pole.

Tady je naše LOGO ke stažení. Varianta na bílé pozadí a na tmavé pozadí. Stáhne se po kliknutí.