„200 slov“

Když hvězdy tančí, kde stupnice nestačí. Adam Ondra a Chris Sharma v 9c projektech

12. 07. 2017, Matěj Pohorský, Standa Mitáč

Nejspíš už se k tobě dostaly nejnovější zprávy, že Adam Ondra je zpátky ve své jeskyni na Flatangeru a ladí poslední sekvenci, která ho ještě dělí od zkrokování zřejmě prvního 9c na světě s pracovním názvem „Project Hard”. Konkrétně jde o pětimetrový úsek, kdy dává v 45stupňovém převise nohu vysoko nad sebe, kterou špičkuje ve spáře a celý se za ní záhy protáčí zpátky do sokola. „Všechny zbylé cruxy už relativně přeběhne,“ říká jeho kamarád Pavel Blažek.

V úterý 11. 7. Adam přelezl variantu cesty bez těžkého místa, pojmenoval ji „Move Hard“ a ohodnotil 9b. Brzy zřejmě půjde na ostré pokusy. Přelezu maximálně podřídil i svůj kalendář – do odvolání platí cykly: 14 dní na Flatangeru, 14 dní doma, 14 dní na Flatangeru… „Project Hard“ se stal po přelezu Dawn Wallu (rozhovor čti tady, pozn. red.) Adamovým největším cílem.

 

„Všechny zbylé cruxy už relativně přeběhne“ (f: Pavel Blažek, www.adamondra.com)

.
„Zpátky ve Flatangeru, zpátky v projektu. Člověk si to musí udělat pěkný a pohodlný, žádná portaledge ve stěně – ovšem tady mi visí lavička na přezouvání a ta je rozhodující, jelikož tu mám nespočet párů lezeček, a pořád je střídám, abych viděl, které fungují nejlépe v tom šíleném footjamu*,“ komentuje Adam přípravu na nejtěžší krok cesty. *(Foot jamming je technika, kdy místo stupu používáš spáru tak, že v ní rozpíráš chodilo pomocí rotace, pozn. aut.)

 

POZOR NA BLONĎÁKA

Znělo by to moc jednoduše – nejlepší lezec planety si v klidu norské jeskyně vymýšlí projekt, o kterém se nám smrtelníkům může jen zdát, a v jeho prvenství ho nemůže nikdo zastavit. Ale pozor, tahle „9c“ scéna má dva hráče a i druhý je ve střehu.

Chris Sharma v Olianě už nějaký ten měsíc trénuje ve svém vlastním možném 9c, projektu „Le Blond”. Nedaleko od jeho slavné cesty „La Dura Dura”, ve které Adam s Chrisem před lety „soutěžili“ o prvenství v přelezu cesty za 9b+. Nakonec se první cestou za 9b+ stala Adamova „Change“ – také na Flatangeru v Norsku.

„Během zkoušení svého projektu „La Dura Dura“, jsem nemohl odtrhnout oči od logické linky hned vedle. Jednoho dne jsem se rozhodl ji vynýtovat a nalézt do ní. Ten samý den zemřel Patrick Edlinger a mým logickým krokem bylo věnovat projekt právě jeho památce – Le Blond bylo Patrickovo přízvisko,“ popisuje Chris Sharma na svém instagramovém účtu.

„Je to vlastně hodně podobný styl jako „La Dura Dura“ – velice malé chyty a dlouhé, těžké pasáže. To co dělá „Le Blond” ještě těžší než byla „La Dura Dura”, je fakt, že v ní není žádné místo pro odpočinek – sekvence za sekvencí jsou plné těžkých kroků. Právě proto si myslím, že by to mohl být krok výše oproti cestě „La Dura Dura”, mohlo by to být 9c. A je to poměrně vtipné, že další stupínek v obtížnosti se ve skutečnosti nachází hned vedle toho původního,” píše Chris.

Jenže, Adam doma poctivě trénoval, na bouldrovce si postavil simulaci nejtěžších kroků svého projektu a učil se nové techniky a způsoby jak efektivně používat svoje tělo. Do jeho přípravy vstoupili dva špičkoví fyzioterapeuti, Jiří Čumpelík a Klaus Isel. Klaus dokonce na Flatanger na dva týdny vyrazil i s rodinou, aby byl Adamovi k ruce a mohl mu pomáhat. Klaus si Adama natáčí a po večerech spolu záznamy detailně studují.

„Třeba způsob jakým používáš chyty je velmi důležitý. Pokud chytáš lišty pokaždé stejným způsobem, přetěžuješ tím pořád ta stejná místa v předloktí. Nedávno jsem si uvědomil extrémní důležitost malíčků. Díky tomu, že mi zesílily, mohu je v některých případech používat místo ukazováčků, čímž šetřím sílu i kůži právě na důležitějším ukazováčku,” píše Adam.

Z Adamova pokusu o OS 9a na Smíchoffce, f: Lukáš Bíba

.
Chris má ovšem v rukávu také jedno eso, na svůj projekt trénuje ve spolupráci s Patxim Usobiagou, španělským lezcem známým pro svůj naprosto masochistický tréninkový plán, (Patxi dříve trénoval i Adama, pozn. aut.).

Který lezec tedy posune klasu zase o stupínek výš? Zdá se, že Adam do svého projektu dává maximum, zatímco Chris věnuje velkou část svého času své nově narozené dceři, deep water soloingu a poměrně nově postavené horolezecké stěně v Barceloně. Jak sám říká: „Jsem stále nadšený do práce na svých projektech, ale už nejsem tak posedlý jako dříve.”

„Chris je přirozeně velmi silným lezcem, ale jedině pokud budeme trénovat jeho odolnost a pokud bude ochotný trpět o trochu víc než dosud, teprve potom se zlepší – a to je důvod, proč jsem tu já. On i jeho projekt jsou teď v mých rukou a to je pro mě obrovská výzva,” říka Patxi o trénování Chrise ve videu od Epic TV.

Bude prvním 9c „Blonďák“ nebo „Těžkej projekt“?
Kdo na světlo světa pošle první ‑dvanáctku- (!), co myslíš ty?

V redakci trochu nadržujeme Adamovi a budeme tě o jeho snažení dál informovat.

Adam Ondra a Chris Sharma (uprostřed), foto: Jan Novák


I malé články dají dohromady dost práce. Díky za tvoji podporu